ÖSD Nyelvvizsga
Változások
Szeretnénk felhívni figyelmüket, hogy a B2-es ÖSD nyelvvizsgánál a ponthatárok 2021. február 26-tól megváltoznak.
Az olvasott szövegértés (Lesen), a hallott szövegértés (Hören) és az íráskészség (Schreiben) moduloknál a vizsga sikeres teljesítéséhez az alábbi ponthatárok elérése szükséges:
Olvasott szövegértés: minimum 10 pont (a maximális 20 pontból)
Hallott szövegértés: minimum 10 pont (a maximális 20 pontból)
Íráskészség: 15 pont (a maximális 30 pontból)
A három írásbeli modul teljesítéséhez, mint eddig is, 42 pont (60%) elérése szükséges az elérhető 70 pontból. Szintén változatlan marad a szóbeli vizsgarész minimum pontszáma, mely 18 pont a maximális 30-ból.
Statisztikánk alapján a ponthatárok emelése nem fogja jelentősen befolyásolni a sikeres nyelvvizsga teljesítési feltételeit.
Mit érdemes tudni az ÖSD nyelvvizsgáról?
Az akkreditált és nemzetközileg elismert ÖSD nyelvvizsgák előnyt jelentenek a továbbtanulásnál és a globalizált munkaerőpiacon.
Az Osztrák Nyelvi Diploma (Österreichisches Sprachdiplom Deutsch) nyelvvizsga magyarországi központja minden szinten kínál vizsgalehetőséget, de nem mindegyik vizsgaszint és vizsgatípus rendelkezik magyar akkreditációval. A nem akkreditált vizsgák esetén kizárólag az ÖSD vizsgaszabályzata érvényes.
Az Osztrák Nyelvi Diploma egy nemzetközileg elismert nyelvvizsga bizonyítvány. Az Osztrák Intézet Budapest Vizsgaközpont és a Magyarországon akkreditált vizsgahelyek által kínált ÖSD B1, B2 és C1 nyelvvizsgák a Nyelvvizsgát Akkreditaló Testület határozata értelmében államilag elismertek. Ennek értelmében a sikeres vizsgázók osztrák, nemzetközileg elismert nyelvvizsga-bizonyítványt és államilag elismert nyelvvizsga-bizonyítványt is kapnak, amennyiben megfelelnek az állami akkreditáció feltételeinek (részletesebben lásd később).
Az ÖSD (Österreichisches Sprachdiplom Deutsch) vizsgarendszer külföldi fejlesztésű. A vizsga egynyelvű, az általános német nyelvtudást méri a négy nyelvi készségben nyújtott teljesítmény alapján.
Az Osztrák Nyelvi Diploma kidolgozását két osztrák szövetségi minisztérium kezdeményezte; államilag elismert, szigorú minőségi kritériumrendszer szerint ellenőrzött németnyelv-vizsga. A nemzetközileg is elismert vizsgák az Európa Tanács Közös Európai Referenciakeret szintjeihez (KER) igazodnak.
Az ÖSD teljes jogú tagja a Cambridge-i Egyetem által alapított ALTE (Association of Language Testers in Europe) szervezetnek, amely a vizsgák feladatait minőségbiztosítási szempontból rendszeresen ellenőrzi.
Az ÖSD-vizsga pluricentrikus, nagy hangsúlyt fektet a kiválasztott szövegek hitelességére. A vizsgák írásbeli (olvasott szövegértés, hallott szövegértés, irányított fogalmazás/levél) és szóbeli (irányított beszélgetés) részekből állnak. A vizsgák elsősorban a hétköznapi élethez szükséges írásbeli és szóbeli kommunikációs készséget tesztelik.
A sikeres vizsgázók nemzetközileg elismert bizonyítványt és államilag elismert C típusú magyar bizonyítványt is kapnak.
Magyarországon akkreditált vizsgaszintek:
- B1 Zertifikat Deutsch = 60%-tól alapfok komplex C
- B2 Mittelstufe Deutsch = 60%-tól középfok komplex C
- C1 Oberstufe Deutsch = 60%-tól felsőfok komplex C
A vizsga mindhárom szinten komplex, vagyis írásbeli és szóbeli részvizsgából áll. Államilag elismert komplex nyelvvizsga-bizonyítvány csak abban az esetben állítható ki, ha a vizsgázó az írásbeli és a szóbeli vizsgát egy vizsgaidőszakon belül teszi le sikeresen. Ez alól a B1-es vizsga kivétel, amelyet két részletben is le lehet tenni (írásbeli + szóbeli).
Akkreditált nyelvvizsgák mintafeladatsorokkal
- alapfok: Zertifikat B1 (ZB1)
- középfok: B2 Mittelstufe Deutsch (ZB2)
- felsőfok: C1 Oberstufe Deutsch (ZC1)
Nem akkreditált nyelvvizsgák
- A1 Kompetenz in Deutsch 1 (KID1) (10-14 éves gyerekeknek)
- A1 Grundstufe Deutsch 1 (ZA1)
- A2 Kompetenz in Deutsch 2 (KID2) (10-14 éves gyerekeknek)
- A2 Grundstufe Deutsch 2 (ZA2)
- C2 Allgemeinsprache Deutsch (C2)
- C2 Wirtschaftssprache Deutsch (C2)
További információk:
https://nyak.oh.gov.hu/nyat/doc/ker_2002.asp
A nyelvvizsga szóbeli és írásbeli részből áll. A vizsga középpontjában a valós szituációkban használt kommunikációs készségek állnak. Ahhoz, hogy a vizsgázó teljeskörűen megismerje a vizsgafeladatokat, ÖSD vizsgafelkészítő tanfolyamokat kínálunk.
Vizsgajelentkezés feltétele
A 137/2008. (V. 16.) Kormányrendelet értelmében Magyarországon akkreditált nyelvvizsgára minden, a jelentkezés naptári évében 14. életévét betöltött személy jelentkezhet. Ugyanakkor érdemes figyelembe venni, hogy a felnőtt ÖSD vizsgák esetében a feladatokban előforduló témák érettebb életkort kívánnak meg.
Amennyiben a nem akkreditált szintek valamelyikén (KID1, KID2, A1, A2, C2) kíván vizsgázni, kérjük, lépjen kapcsolatba a budapesti vizsgaközponttal.
Nyelvvizsga időpontok és jelentkezés
Vizsgajelentkezés
A vizsgákra jelentkezni lehet személyesen a győri vizsgahelyen (Győr, Szent István út 7.). Pénztár nyitva tartása: 9:00-16:00 vagy e-mailben a jelentkezési lap visszaküldésével nyelvvizsga.szervezes@hatos.hu (személyes vagy telefonos egyeztetést követően +36 96 529 480) tanfolyami irodában, e-mailben, vagy a letölthető jelentkezési lap beküldésével.
Jelentkezési lap ÖSD nyelvvizsgára 2024letölthető.
A jelentkezési határidő leteltével nem áll módunkban jelentkezést elfogadni. Telefonos vizsgajelentkezést semmilyen esetben nem fogadunk el.
Az ÖSD vizsgafelkészítő tanfolyamokra való jelentkezés nem jelent automatikus jelentkezést a nyelvvizsgára.
Az első sikeres nyelvvizsga díja visszaigényelhető!
A vizsga menete
Tudnivalók az írásbeli vizsgáról:
A vizsga előtt
• Hozzon magával tollat, fényképes igazolványt (személyigazolványt vagy útlevelet) és hozza el vizsgabeosztását!
• Kb. 20 perccel korábban érkezzen meg a helyszínre.
• A tájékozódásban a faliújságra kitűzött beosztások és a folyosón elhelyezett táblák segítenek.
A vizsga alatt
• Kapcsolja ki a mobiltelefonját és egyéb elektromos eszközeit, helyezze el őket a táskájában. Elektromos készülékek használata a vizsga ideje alatt szigorúan tilos! A vizsgázó, aki telefonját (vagy más készülékét) a vizsga során használja, kizárható a vizsgázásból!
• A teremfelügyelő kibontja a feladatokat és a vizsgához szükséges nyomtatványokat tartalmazó csomagot (a vizsgaanyagok felbontásáról jegyzőkönyv készül).
• A teremfelügyelő ellenőrzi a vizsgázók személyazonosságát, fényképes igazolványuk alapján. Kérjük, szóljon, ha hibát észlel az adataiban!
• A teremfelügyelő kiosztja a vizsga borítólapját és a feladatlapokat.
• A vizsga során kövesse a teremfelügyelő utasításait! A teremfelügyelő segít a borítólapon és a vizsga-feladatlapokon kért személyes adatok/dátumok kitöltésében.
• Amennyiben kérdése van, tegye fel a teremfelügyelőnek!
• A teremfelügyelő tájékoztatni fogja az egyes vizsgarészek hosszáról és felírja a táblára, hogy meddig dolgozhat.
• A vizsgázóknak lehetőségük van mosdóba menni a vizsga ideje alatt. A mosdóban egyszerre egy vizsgázó tartózkodhat. Amennyiben kimegy a mosdóba, nem kaphat plusz időt a feladatok megoldására.
• A vizsga után a teremfelügyelő összegyűjti a feladatlapokat.
• Mielőtt kimegy a vizsgateremből, ellenőrizze, hogy nem felejtett-e bent semmit (pl. szótárat)!
Tudnivalók a szóbeli vizsgáról:
A vizsga előtt
• Hozzon magával tollat, fényképes igazolványt (személyigazolványt vagy útlevelet) és hozza el vizsgabeosztását!
• Kb. 20 perccel korábban érkezzen meg a helyszínre.
• A tájékozódásban a faliújságra kitűzött beosztások és a folyosón elhelyezett táblák segítenek.
• Kérjük, hogy ameddig nem kerül sorra (amíg nem szólítjuk), csendben várakozzon a folyosón.
• A vizsga előtt adatellenőrzésre fogjuk szólítani, hogy összevethessük a személyi igazolványa adatait a jelentkezéskor benyújtott adatokkal. Kérjük, szóljon, ha hibát észlel az adataiban!
• A vizsga idejére kapcsolja ki telefonját és egyéb elektromos eszközeit. Ezeket sem a felkészülési idő, sem a vizsga ideje alatt nem használhatja, ezért helyezze el őket a táskájában. Személyes holmiját, telefonját hagyja a kijelölt helyen.
A vizsga alatt
• A felkészülési időben lehetősége van a vizsgafeladatok kidolgozására. Ehhez feladatlapot és pecsétes jegyzetlapot, valamint szótárat kap. A felkészülés zárt, külön teremben történik. Innen a vizsgáztatók fogják Önt a vizsgára szólítani. (A felkészülés a B1 vizsgára kb. 15 percig, a B2 vizsgára 15 percig, a C1 vizsgára 20 percig tart. B1 vizsgán nem lehet szótárt használni, B2 vizsgán kétnyelvű, C1 vizsgán egynyelvű szótár használata megengedett.)
• A vizsga maga kb. 15-20 percet vesz igénybe. A vizsga után a vizsgázónak nincs további teendője, el kell hagynia a vizsgahelyszínt.
További tippek:
• Csak olyan szótárat használjon, amelyben nincsenek saját megjegyzések, jegyzetek!
• Ha a teljesítményét befolyásoló, zavaró tényezőt észlel, vagy rosszul érzi magát/beteg stb., szóljon a teremfelügyelőnek.
A szóbeli vizsga időtartama:
- B1 szinten: 15 perc
- B2 szinten: 15 perc
- C1 szinten: 20 perc
A szóbeli vizsgáról minden esetben hangfelvétel készül. Ha a vizsgázó befejezte a vizsgát, a még le nem vizsgázott személyekkel semmilyen módon nem kommunikálhat, a vizsga után el kell hagynia a vizsgahelyszínt.
Szótárhasználat
- KID A1: szótár használata nem megengedett
- KID A2: szótár használata nem megengedett
- ZA1: szótár használata nem megengedett
- ZA2: szótár használata nem megengedett
- B1 Zertifikat Deutsch (ZB1): szótár használata nem megengedett
- B2 Mittelstufe Deutsch (ZB2): kétnyelvű szótár használata megengedett a teljes írásbeli vizsga során (olvasás utáni szövegértés, hallás utáni szövegértés, íráskészség) és a szóbeli vizsga előtti felkészülési idő alatt.
- C1 Oberstufe Deutsch (ZC1): egynyelvű szótár használata megengedett a teljes írásbeli vizsga során (olvasás utáni szövegértés, hallás utáni szövegértés, íráskészség) és a szóbeli vizsga előtti felkészülési idő alatt.
- C2 Wirtschaftspache Deutsch (ZC2): egynyelvű szótár használata megengedett a teljes írásbeli vizsga során (olvasás utáni szövegértés, hallás utáni szövegértés, íráskészség) és a szóbeli vizsga előtti felkészülési idő alatt.
Vizsgacsalás
Azokat a vizsgázókat, akik a vizsga során nem megengedett eszközöket használnak, a többi vizsgázót a vizsgázásban zavarják vagy hátráltatják, vagy mások helyett vizsgáznak, a teremfelügyelő vagy vizsgáztató azonnal kizárja a vizsgáról.
Amennyiben csak a vizsga után derül ki, hogy kizárásra okot adó tények állnak fenn, a Vizsgaközpont, miután meghallgatta a vizsgázó érveit, indokolt esetben jogosult a vizsgát nem megfeleltnek minősíteni. Nem megengedett eszköznek minősül a mobiltelefon, okosóra, okosszemüveg, fülhallgató stb. vagy az írásbeli vizsgán használt szótárban lévő jegyzet, vagy segédlap használata is.
A vizsgacsalásokról jegyzőkönyv készül, a csaló nevét az Osztrák Intézet közli az Oktatási Hivatal Nyelvvizsgáztatási Akkreditációs Központtal és az ÖSD bécsi központjával.
Vizsgaeredmények
A vizsgán elért pontokat az Osztrák Intézet honlapján lehet megnézni a vizsgaidőszak utolsó napját követő második pénteken, a vizsgabehívóban kapott kód segítségével. Hogy a vizsga sikeres volt-e, az alábbi táblázat segítségével állapíthatja meg.
A pontjait tartalmazó táblázat nem tartalmazza, hogy a vizsga sikeres volt-e.
A sikeres akkreditált vizsgához szükséges minimális pontszámokat az alább található táblázat mutatja.
Tekintse meg kódja segítségével a pontjait, majd vesse össze őket a táblázattal.
egye figyelembe, hogy a sikeres komplex nyelvvizsgához mind az egyes készségeknél, mind az írásbeli vizsgánál összesen, mind a szóbeli vizsgánál el kell érni a meghatározott minimális pontszámot.
Ha az írásbeli vizsgán összességében elérte ugyan a minimális pontokat, de valamelyik részkészségnél (olvasott szöveg értése, hallott szöveg értése, íráskészség) nem, a vizsga nem sikeres.
Ha minden részkészségnél minimális pontszámot kapott, az kevesebb, mint a teljes írásbeli vizsgára vonatkozó ponthatár, tehát a vizsga nem sikeres.
A B1 vizsga esetében ahhoz, hogy a vizsgázó komplex (C) bizonyítványt szerezzen, mind a négy modulnál külön-külön el kell érnie 100-ból 60 pontot. A sikeres modulokért nemzetközi ÖSD oklevél jár.
Mivel a B1 vizsga moduláris a sikeres szóbeli (hallás utáni szövegértés + szóbeli vizsgarész) és az írásbeli vizsgáról (olvasásértés + íráskészség) külön-külön is kiállítható államilag elismert nyelvvizsga bizonyítvány.
Pontjai megtekintheti a következő linken:
Vizsgaeredmények
Minimális pontszámok 2021. február 26-tól:
Vizsga | Olvasott szövegértés | Hallott szövegértés | Íráskészség | Írásbeli összesen | Szóbeli | Írásbeli + szóbeli összesen |
Zertifikat Deutsch B1 | 60 (60%) | 60 (60%) | 60 (60%) | - | 60 (60%) | 240 (60%) |
Mittelstufe Deutsch B2 | 10 (50%) | 10 (50%) | 15 (50%) | 42 (60%) | 18 (60%) | 60 (60%) |
Oberstufe Deutsch C1 | 10 (50%) | 10 (50%) | 7+7 (összesen 15 = 50%) | 42 (60%) | 18 (60%) | 60 (60%) |
A vizsgadolgozatok megtekintése és a szóbeli vizsga meghallgatása csak a budapesti Vizsgaközpontban
A vizsgadolgozatok az utolsó vizsganaptól számítva négy hétig – előre egyeztetett időpontban – tekinthetőik meg a Vizsgaközpont igazgatói irodájában, felügyelet mellett. A dolgozatok megtekintése nem jár költséggel. A vizsgázó jelenlétében tanár és/vagy szülő is megnézheti a dolgozatot. A vizsgázó a saját maga által írt szövegekből kézzel jegyzeteket készíthet, melyre maximum 45 perc áll rendelkezésre. A vizsgafeladatok azonban minden esetben titkosak, nem adhatók ki harmadik fél részére.
Fellebbezés
Amennyiben a vizsgázó nem ért egyet vizsgadolgozata értékelésével, fellebbezést nyújthat be a vizsga értékelésére, jogszabálysértésre vagy számolási hibára hivatkozva. A felülvizsgálati kérelem benyújtásának nem feltétele a dolgozat megtekintése. A felülvizsgálati kérelmet a vizsgaeredmények közzétételétől 15 napon belül írásban nyújthatja be vizsgázó közvetlenül a Vizsgaközpontnak. A Vizsgaközpont a felülvizsgálati anyag birtokában kialakítja saját állásfoglalását és 15 napon belül döntést hoz, amelyről értesíti a vizsgázót. Amennyiben a vizsgázó a felülvizsgálat eredményével nem ért egyet, a döntés közlésétől számított 15 munkanapon belül a Hivatalhoz címzett, de a Vizsgaközponthoz is benyújtandó panasszal élhet jogszabálysértésre vagy az eredményszámításban mutatkozó számszaki hibára történő hivatkozással. A másodfokú fellebbezés a 2004. évi CXL. Törvény értelmében illetékköteles. Az illeték összege 5000,- Ft, amelyet a Magyar Államkincstár 10032000-01012107-00000000 számú számlájára kell befizetni „nyelvvizsga fellebbezés” megjegyzéssel.
Vizsgalemondás, vizsgahalasztás
- A vizsga halasztásának vagy lemondásának díja 6.000,- Ft a jelentkezési határidőn belül.
- Vizsgát halasztani a halasztási díj befizetése után a következő vizsgaidőszakra lehet.
- Ha a vizsgázó a jelentkezési határidő lejárta után, legkésőbb a vizsga előtti napon mondja le a vizsgát, a befizetett vizsgadíj 70%-át fizetjük vissza.
- Ha vizsgázó a vizsgát nem mondja le és nem jelenik meg a vizsgán, a vizsgadíjat nem áll módunkban visszafizetni.
Fogyatékkal élők nyelvvizsgái
Az ÖSD nyelvvizsgákon a fogyatékkal élő vizsgázóknak is teljesíteni kell a vizsga minden részfeladatát, de igyekszünk a nyelvvizsga lebonyolítását a vizsgázó hátrányos helyzetéhez igazítani. Ahhoz, hogy igényeit figyelembe vehessük, a jelentkezéskor a fogyatékot igazoló, egy évnél nem régebbi szakorvosi igazolást is le kell adni. Törekszünk arra, hogy mindenkinek személyre szabott támogatást nyújtsunk, a speciális igényű vizsgázóknak külön termet és felügyelőt biztosítunk.
Hallássérült vizsgázók esetén a hallott szövegértés feladatnál a szöveget a felügyelő felolvashatja, így azt szájról is le tudják olvasni.
Látássérült vizsgázóknak az ÖSD speciális feladatlapot is tud küldeni.
Diszlexiás vizsgázók esetében a helyesírási hibákat nem értékeljük.
Amennyiben a szakorvosi vélemény indokolja, hosszabb idő áll a vizsgázó rendelkezésére.
A bizonyítvány átvétele
A vizsgázók a bizonyítványokat (az ÖSD bizonyítványt és az államilag elismert nyelvvizsga-bizonyítványt) a vizsgahelyen (Győr, Szent István út 7), nyitvatartási időben személyesen vehetik át személyi igazolványuk felmutatásával. A bizonyítványok átvételéről érdemes előzetesen telefonon érdeklődni. A bizonyítványok átvételére vonatkozó dátumok a honlapunkon találhatók az Aktuális rovatban. Amennyiben a vizsgázó nem tudja személyesen átvenni a bizonyítványt, azt meghatalmazottja egy két tanús meghatalmazás felmutatásával és leadásával teheti meg.
Ha egy bizonyítvány a helytelenül megadott adatok vagy a vizsgán ellenőrzött és nem javított adatok miatt hibásan kerül kiállításra, a bizonyítvány újranyomtatásának költségeit a vizsgázó viseli.
Az osztrák bizonyítvány újranyomtatása 10 €.
Hibás adatokkal kiállított államilag elismert nyelvvizsga-bizonyítványt csak akkor nyomtatnak újra, ha a vizsgázó nevében történt elírás, ezért fokozottan ügyeljenek személyes adataik ellenőrzésére!
Ha a vizsgázó elveszítette a magyar nyelvű bizonyítványát, ugyanarról a vizsgáról még egyszer nem kaphat bizonyítványt, csak ún. hatósági igazolást.
A hatósági igazolás, az elveszett bizonyítványról, illetve az abban szereplő adatokról szóló igazolás, melyet az Oktatási Hivatal Nyelvvizsgáztatási Akkreditációs Központjánál lehet kérni. Ebben szerepel az eredeti bizonyítvány száma és az anyakönyvi szám is.
Jogszabályok
A nyelvvizsgákat érintő jogszabályokkal és a jogszabályi módosításokkal kapcsolatban az Oktatási Hivatal Nyelvvizsgáztatási Akkreditációs Központjának honlapján tájékozódhat:
https://nyak.oh.gov.hu/doc/jogszab/default.asp
ÖSD Vizsgaközpont
Osztrák Intézet Budapest
1065 Budapest, Bajcsy-Zsilinszky u. 31
www.budapest.oesterreichinstitut.hu
Telefon: +36 1 322 3030
E-mail: office@oei.hu
A Vizsgahely címe:
Hatos és Társa Nyelviskola Kft.
9021 Győr, Szent István út 7.
e-mail: nyelviskola@hatos.hu
IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!
Szeretnél naprakész információkkal rendelkezni
tanfolyamainkról és a vizsgák időpontjáról?
Ha a válaszod igen, iratkozz fel hírlevelünkre!
KÖZELGŐ HATÁRIDŐK
INGYENES NYELVVIZSGA
Megjelent a Kormány 503/2017.(XII.29.) kormányrendelete az első sikeres nyelvvizsga vizsga díjához nyújtott támogatásról.